Ceļvedis cīņās
Lai palīdzētu jaunajiem cīņu entuziastiem atrast savu cīņas veidu, virzienu, kurā gribētos doties nonākot uz cīņu apguvēja ceļa, BusiDojo klubs ir sagatavojis ceļvedi, sava veida katalogu par cīņām, to kategorijām un specifiku
Turpmāk šeit būs pieejama vispārēja informācija un detalizēti apraksti par cīņas mākslām.
Tāpat arī aprakstīsim cīņu apguves procesa jeb didaktikas nianses un pievienosim video ar cīņu veidu paraugiem un treneru stāstiem.
BusiDojo kluba sagatavotais “Ceļvedis” – pārskats par cīņu veidiem
Cīņu veidu iedalījums pēc vispārējās īpatnības
1.Satvērienu cīņas jeb Grappling
2.Sitienu/Spērienu cīņas jeb Punching/Kicking vai Striking
3.Jauktās cīņas jeb Mixed Grappling/Punching/Kicking
4.Ieroču cīņas jeb Mêlée weapons
Satvērienu cīņas jeb Grappling
Grapplinga cīņas ir cīņu veidi, kur cīnītāja mērķis ir pārvarēt vidējo distanci, lai ar satvērienu, nogāšanas, metienu, žņaudzienu vai lauzienu palīdzību iegūtu punktus, piespiestu oponentu padoties, nodarītu viņam gauži vai nogādātu parterī (guļus vai tupus uz zemes), kur, savukārt, ar dominantas pozīcijas, noturēšanas, pārmetienu, žņaudzienu vai lauzienu palīdzību iegūtu punktus, piespiestu oponentu padoties, nodarītu viņam gauži, vienlaicīgi izmantojot aizsardzības tehnikas – bloķēšana, pārtvērieni, izvairīšanās vai noturēšanu un apdraudēšanu, neļautu pretiniekam realizēt viņa nodomus.
Vidējās distances pārvarēšana jeb pietuvošanās – vidējā distance ir tā, kur pretinieki viens otru var satvert, var iesist, bet nevar efektīvi atņemt pretiniekam līdzsvaru, vai izdarīt metienu, nogāzt (rokas stiepiena attālums, mīnus apmēram 30-45 cm). Vidējo distanci cīnītājs pārvar, ieejot pretinieka tuvajā zonā, vai ielaižot pretinieku savā tuvajā zonā, vienlaikus domājot par aizsardzību un nākamo savu un pretinieka rīcību. Vidējās distances pārvarēšana var notikt, nosacīti, augšējā (krūšu), vidējā (gurnu), apakšējā (ceļu) līmeņos, frontāli vai apejot pretinieku (“atņemot muguru”).
Satvērieni – satvērienu tehnika ir plaša diapazona. Satvert iespējams ar vienu vai abām plaukstām, rokām, kājām, vai apģērba elementiem, satverot tikpat dažādus pretinieka elementus. Satver bloķējot pretinieku, gatavojoties metienam, nogāšanai vai paņēmiena pielietošanai.
Nogāšana – nogāšanu, jeb nogādāšanu parterī grapplers lieto, lai pārnestu cīņu apakšējā līmenī, vienlaicīgi mēģinot iegūt dominējošu jeb pārsvara pozīciju. Nogāzt var klupinot, grūžot, raujot vai ar lauziena palīdzību.
Metieni – metienus, līdzīgi kā nogādāšanu parterī grapplers lieto, lai pārnestu cīņu apakšējā līmenī, vienlaicīgi mēģinot iegūt dominējošu jeb pārsvara pozīciju, iegūtu pārsvara punktus, vai nodarītu pretiniekam gauži. Metienu veic atņemot pretiniekam balstu, līdzsvaru (liekot zaudēt kontaktu ar zemi).
Žņaudzieni – žņaugšanu grapplers veic ar pirkstiem, rokām, kājām vai izmantojot savus vai pretinieka apģērba elementus. Žņaugšana notiek, aizspiežot pretinieka elpvadu vai, biežāk nospiežot pretinieka kakla artērijas, tādējādi apturot vai samazinot asins pieplūšanu smadzenēm, kā rezultātā pretinieks ir spiests padoties vai zaudē samaņu.
Lauzieni – sāpju bloki uz locītavām, lineāri laužot vai griežot pretēji dabiskajai locītavas kustībai vai pārsniedzot dabiskās locītavas kustības robežas. Lauzienus var veikt arī dažādām mugurkaula daļām, griežot, liecot, vai stiepjot, pārsniedzot sāpju robežu, kā rezultātā pretinieks ir spiests padoties, veikt grapleram nepieciešamo kustību vai traumēties.
Dominanta pozīcija – pārsvara pozīcija, parasti virs pretinieka, kur grapplers saglabā nosacītu kontroli pār pretinieku. Dominanta pozīcija bieži ir kā pamats, starpsolis uz paņēmienu, pārmetienu vai noturēšanu. Dažos grappling tipa sporta cīņas veidos dominantas pozīcijas iegūšana rezultējas pārsvara punktos.
Noturēšana – pretinieka noturēšana ar muguru (retāk ar vēderu) pie zemes, neļaujot viņam izvairīties vai uzbrukt, izmantojot paņēmienus. Dažos cīņas veidos, piemēram Grieķu-Romiešu cīņā, noturēšana rezultējas uzvarā, bet citos – pārsvara punktos. Līdzīgi kā dominantā pozīcija, noturēšana bieži ir kā pamats, starpsolis uz paņēmienu, pārmetienu vai citu dominanto pozīciju.
Pārmetiens – paņēmiens, kad graplers pērmet pretinieku, atraujot viņu pilnībā no zemes, atrodoties parterī (apakšējā līmenī). Pārmetienu veic, lai iegūtu punktus, vai labāku pozīciju.
Bloķēšana – pasīva, kad grapplers ieņem pozīcīju, lai pretinieks nespēj realizēt savu nodomu (kā Turtle guard – BJJ). Aktīva - pretinieka rīcības traucēšana, izmantojot rokas, kājas un ķermeni, satvērienus, klupināšanu u.c., stāvus, sēdus vai guļus uz muguras, kad grapplers ar bloķēšanas tehniku palīdzību mēģina nodrošināt sev dominantas pozīcijas iegūšanu vai paņēmiena izpildi (kā Closed guard BJJ). Atsevišķi izceļama stāvus bloķēšana ir žākļa stāja, kā biežāk izmantojama aizsardzības tehnika (sevišķi Brīvajā cīņā). Atsevišķi izceļamas aizsardzības parterī (apakšējā līmenī) ir Brazilian Jiu Jitsu Guards.
Žākļa stāja – bloķēšanas tehnika, kad graplers izmantojot pretinieku kā balstu sava ķermeņa augšdaļai, plati izpleš kājas un sagāžas uz priekšu, vai atgāžas atpakaļ., tādējādi neļaujot pretiniekam sevi nogāzt, izcelt vai satvert. To veicot grapler cenšas iegūt pozīciju pretiniekam virsū uz muguras.
Pārtvērieni – jeb Grip fight ir pretinieka satvēriena novēršana, vienlaikus mēģinot veikt savu satvērienu. Pārtvērieni notiek visās cīņas fāzēs. Īpaši izceļami Aikido pārtvērieni, kuri notiek īsu mirkli pirms pretinieka satvēriens ir beidzies, tāpēc īpaši svarīga ir laika vietas un darbības saskaņotība jeb Momentum.
Izvairīšanās – jeb Escape, ir tehnika, kad graplers, atrodoties apdraudētā vai aizsardzības pozīcijā, izvairās no sava stāvokļa pasliktināšanās un iegūst pozīciju, kur viņš vairs nav apdraudēts.
Apgriešana – tehnika, ar kuras palīdzību graplers, kurš ir vājākā, aizsardzības pozīcijā (parasti zem pretinieka), iegūst dominantu jeb pārsvara pozīciju (parasti virsū pretiniekam).
Turpmāk vēl...
(Ja ir vēlme personīgi pārrunāt cīņu apguves ceļa sākumu – nāciet uz Aikido Rīgā, Aikido Ogrē, Aikido Ikšķilē vai Klasiskās cīņas, Brīvās cīņas, Grieķu-Romiešu cīņas treniņi Rīgā)
Comentarios